Hakkımızda

Hakkımızda

İstanbul Biyoteknoloji ve Laboratuvarı, insanların daha sağlıklı ve kaliteli yaşam sürmesiamacıyla biyoteknoloji alanında bilimsel araştırmalar yaparak ürünler geliştiren ve hizmete sunan bir Ar-Ge kuruluşudur.


sdsd2010 yılında kurulan şirketimiz faaliyet gösterdiği alanların artan ihtiyaçlarına cevap vermek ve bilimdeki gelişmeleri en iyi düzeyde takip etmek üzere alanlarında uzmanlaşmış kadroları ile kusursuz hizmet anlayışı ve işbirliği içerisinde hizmetlerini sürdürmektedir. Tüm çalışanlarımızın aktif görev aldığı bir takım ruhu ile teknolojik gelişmelere göre kendimizi yeniliyor; bilimsel Ar-Ge gelişimi için durmaksızın çalışıyoruz.

İstanbul Biyoteknoloji, doğal olanı kaynağından elde etme misyonuyla yola çıkmış ve hepimizin ihtiyacı olan, sağlığımızın korunması adına gerekli olan fonksiyonel gıdaları üretebilmek ve bu gıdalardaki etken moleküllerin özellikle bilişsel fonksiyonlarımız üzerindeki etkilerini deneysel çalışmalarla araştırma amacıyla kurulmuştur. Farklı bitkilerden etkili biyobileşenlerin eldesi üzerine çalışmalarına devam eden firma, gerçekleştirdiği projeler ve ürünler ile hızla büyüyen fonksiyonel gıda pazarında yer almayı hedeflemektedir. Temel prensiplerimiz olan “yenilikçi, çevreci ve sağlığa faydalı çözümler” üretme heyecanımız Türkiye’de ve bu konuda büyüyen pazarlar bölgesinde ilk olmasıyla da öne çıkmaktadır.

Nörobilim, Biyokimya, Moleküler Biyoloji ve Genetik, Biyomühendislik, Gıda Mühendisliği ve Kalite alanlarında uzmanlaşan bir ekiple yola çıkan İstanbul Biyoteknoloji, pazara, insan sağlığına “değer katmak” üzere çalışmalarına aynı heyecanla devam etmektedir.

İstanbul Biyoteknoloji; genç, enerjik, sektörde yenilikler oluşturmayı ve mevcut ürünlere alternatif çözümler üretmeyi hedefleyen, en büyük değeri insan olan ve insana yatırım yapan, bilgiye değer katan bir buluşma noktasıdır. Bu nedenle Araştırma-Geliştirme İstanbul Biyoteknoloji’nin kalbidir. Yakın gelecekteki başlıca ilgi alanları; biyoteknoloji, moleküler saflaştırma, fonksiyonel gıda katkıları, fonksiyonel gıda üretimi ve tüm bu gruplara ilişkin yenilikler sunmaktır.